Takže budeme potrebovať spachtľu(širokú a úzku), cirokovú kefu(používam tvrdú a mäkšiu), na jemnejšie detaily malý skrutkovač(starý), obyčajné kožené rukavice, pogumované rukavice na prácu s kyselinou, štetec a kyselinu soľnú(HCL)

Teraz si zoberieme tehlu, ktorú potrebujeme očistiť.Väčšinou nie sú tehly veľmi od malty, ak sa na nich nachádza ešte pôvodná stará malta, tak ide čistenie pomerne jednoducho.Ak bola tehla druhýkrát použitá a zamurovaná pred pár rokmi až desaťročiami nájdeme na nej vrstvu malty, ktorá je kvalitnejšia a viac drží na tehle a budeme s ňou mať podstatne viac práce.Jednou z takých je aj táto tehla.

Prvé, čo urobíme je, že pomocou špachtlí odstránime maltu z rovných plôch.Pri tehlách na ktorých nevieme presne aké znaky ukrýva postupujeme opatrne, aby sme ju nepoškodili.
Po odstránení čo najväčšieho množstva malty pomocou malé šrobováka očistíme opatrne jemnejšie detaily okolo znakov a písmen a postupne aj pomocou cirokovej kefy odstránime čo najviac malty.
Po skončení na tehle vidno písmená aj znaky ale ešte stále sa na nej nachádza malta.

Teraz tehlu namočíme a opláchneme povrch, prípadne použijeme jemnejšiu kefu.Po namočení sa zvýrazní farba tehly a zvýši sa kontrest medzi tehlou a maltou a lepšie uvidíme, kde sa nachádza väčšia vrstva malty, ktorú potom očistíme.Tento postup v prípade potreby opakujeme.

Zvyšnú maltu odstránime pomocou kyseliny soľnej.Nezabudnite použiť ochranné pomôcky, minimálne rukavice, ideálne je mať zásteru a okuliare. Na radu skúsenejších používam kyselinu zriedenú s vodou v pomere 1:2 Pomocou štetca nanesieme kyselinu na tehlu a necháme pôsobiť až kým "nevyšumí" a potom tehlu opláchneme vo vode a necháme uschnúť.Pomocou kefy odstránime rozpustenú maltu a ak zostanú zbytky tak postup zopakujeme až kým nie je tehla čistá.

A takto to vyzerá, ked sa nám všetko podarilo.
